Gece Herkesi Uyutmaz

Gece Herkesi Uyutmaz

Dün geceden bu sabaha olan farklılıklardan bahsedelim. Dün gece düşündüklerimiz, sabah uyguladıklarımızla aynı mı? Gece herkesi uyutmaz. Gecenin uyutmadığı sayılı dertler var.

Gece herkesi uyutmaz derken bir farkındalık oluşturmamız gerektiğinden bahsediyorum. İnsanların gözlerindeki bulutlardan yağmur akmaz oldu. O kadar hissizleştirdi ki gecelerce düşündüklerimiz, bizi yağması gereken yağmurlardan mahrum bıraktı. Topraklarımız verimli fakat umut vaat etmiyor. Umut, insanların yarınları için ekmesi gereken buğday gibi. Verimli topraklar umutsuz buğdaylar çıkarmak istemiyor. Gecenin uyutmadığı insanlara bir bakalım.

Bizi uyutmayan şeyler vicdanımız mı, kaygılarımız mı yoksa yapamadıklarımız mı? İnsanın yapmak istediği fakat yapamadığı çoğu şey için (sanki çok fazla gecemiz varmış gibi) uyuyamaz. Kayda değer konuların zaten bizi uyutmaması gerekir. Mavi gezegende yalnız değiliz. Bunca savaşı yalnız kalabilmek için yaptıklarını görmemek sadece bakmaktır.

Kilometrelerce ötede bir çift göz uğruna uyuyamamaktadır gece. Bazı kesimler de (yalnız kalmak isteyenler) toplumun rengini siyah beyaza çevirmeye çalışır. Oysa siyah ve beyaz sadece Beşiktaş’ta güzel. Toplumun rengini bozan insanların pazar kahvaltıları mutlu geçmez. Zaten bir masanın etrafında mutlu bir pazar kahvaltısı yapsalardı yalnızlaşmayı sevmezlerdi.

Özgürlük göreceli bir kavram. Bir çocuğun gökyüzüne korkusuz bakması asıl özgürlüktür. Yıkık duvarların pencerelerinden baktırdığımız her çocuğun hesabını bu yalnız kalmak isteyenler ödeyecek. Dünya’nın tüm pencerelerini tüm çocuklar için açmalıyız. Çocuk güldüğünde dünya güler. Dünya güldüğünde bu yalnız kalmak isteyenler de güler.

Evet sevgi ilaçtır. Dünyaya gelen bebeklerin anne sütünde sevgi de var. Sadece midesi değil kalbi de doyuyor. Sevgisiz insanların dünyanın başına açtığı dertlere bakın. Anne sütünüz mü yetmedi de savaşta ölen çocukların halinden anlamadınız yoksa içtiğiniz süte anneniz sevgi mi katmadı?

Kırmızının üzerindeki en şanlı Hilali, en anlamlı Yıldızı olan bu bayrağın altındaki tüm çocukları koruyalım sevgi ile büyütelim. Gece herkesi uyutmaz, hadi gecenin uyutmadığı en anlamlı konular bunlar olsun.

Bir yanıt yazın